Tamales

Tamales jest to wyjątkowe meksykańskie danie pochodzenia prekolumbijskiego. Jadano je już ok. 5-8 tys. lat temu. Z języka nahuatl (czyt: nałatl; język azteków, teraz jest to najbardziej znany język wśród rdzennej ludności środkowego Meksyku) tamalli oznacza zawinięty.

Danie składa się z ciasta z mąki kukurydzianej i dodatków, gotowane na parze po uprzednim owinięciu liściem z kolby kukurydzy (czasami również innymi liśćmi np. bananowca). Istnieje wiele różnych wersji smakowych, na ostro, na słodko, z farszem mięsnym (wieprzowina, wołowina, kurczak) lub serowym. Potrawa ta jest popularna również w Peru i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Podawana jest z salsą, często dostępna na ulicznych stoiskach, a najpopularniejsza w okresie bożonarodzeniowym.
2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej w Meksyku przyrządza się włąśnie tamales.

Ja, jak zawsze, przychodzę do Was z wegańskim przepisem na tamales. Moja propozycja to tamales z serem z ziemniaka oraz czarną fasolą.




















Składniki:
  • 10-15 liści bananowca/liści kukurydzy (można kupić w kilku sklepach internetowych: http://www.masala.com.pl/p409,liscie-kukurydzy-do-tamale.html, https://sklep-arriba.com.pl/pl/przyprawy/109-Liscie-kukurydzy-do-Tamale-00195.html, https://luxfood.pl/p/35612/liscie-kukurydzy-do-tamales-suszone-70-sztuk). Możecie też zawinąć tamales w folię aluminiową, jednak prawdziwa i zdecydowanie zdrowsza wersja to ta z naturalnymi liśćmi.
na ciasto
  • 2 szklanki Masy kukurydzianej (do kupienia między innymi tutaj)
  • 1,5 szklanki wody
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • sól
dodatkowo
Przygotowanie:
  1. Zacznijmy od przygotowania ciasta: połączcie ze sobą wszystkie składniki i wyrabiajcie aż masa będzie jednorodna.
  2. Suszone liście kukurydzy zalej wrzątkiem na ok. pół godziny
  3. W międzyczasie przygotuj ser z ziemniaka oraz salsę.
  4. Liście kukurydzy obsuszyć. Rozłożyć na nich ciasto, a na nim farsz. Całość złożyć w formie paczuszki i zwinąć w liść – sposób zawijania jest zapisany w stories na moim instagramie (podpisane "tamales")
  5. Tak przygotowane tamales gotujemy na parze około godziny – dobre będą gdy ciasto swobodnie odklei się od liścia.
  6. Ja jeden liść "poświęcam" i rwę go wzdłuż tak aby powstały paseczki, którymi później będę związywała tamales.



Komentarze

Popularne posty