Rajas con crema, czyli chile poblano w kremowym sosie

Jak wiecie (bądź nie wiecie) od 2 miesięcy mieszkam już w Meksyku. 
Dzisiaj dodaje post po bardzo długiej przerwie i niesamowicie się stresuję. Dzisiaj przepis na Rajas con crema, czyli chile poblano z cebulą i kukurydzą w kremowym sosie. Meksykanie jedzą Rajas w tortilli, w torcie czy po prostu jako dodatek do innych dań.

Korzystając z okazji zapraszam wszystkich do śledzenia tego co robię na moim instagramie, gdzie możecie też zadawać pytania.

Chile Poblano to niezbyt ostra papryczka (1.000 – 1.500 pkt. w skali Scovilla). W Polsce prawdopodobnie jej kupienie graniczy z cudem, jednak papryczka ta przypomina nieco zieloną słodką paprykę sprzedawaną w Polsce – stąd można stosować ją jako zamiennik. W Meksyku najbardziej znane jej zastosowanie to nadziewana papryka Chile Relleno.

Innym przepisem z użyciem chile Poblano jest Rajas con Crema, popularne szczególnie w środkowej i południowej części kraju. Do jego przygotowania paprykę najpierw się podpieka, aby łatwo zdjąć skórkę, a później kroi w paski (co po hiszpańsku znaczy właśnie rajas). Poblano podsmaża się z cebulą (na 1 kg papryki daje się ok. ćwierć kilko posiekanej cebuli), następnie dodaje się kukurydzę i na samym na końcu dodaje kilka łyżek kwaśniej śmietany. W naszym przypadku śmietana będzie z tofu, ale możecie też dodać kupną sojową, ryżową czy owsianą śmietankę Taką przekąskę serwuje się w czasie tzw. Taquizas czyli imprez dedykowanych jedzeniem Tacos.

Poblano gdy jest w wersji suszonej nazywane jest Ancho.



Składniki:
  • 3x chile poblano (lub zwykła zielona papryka*) 
  • 1 puszka kukurydzy
  • 1 biała cebula (najlepiej cukrowa)
  • sól i pieprz
"crema": 
  • 100g silken tofu (jeżeli używacie zwykłego tofu dodajcie więcej wody)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • 1 ząbek czosnku
  • 5 łyżek wody
  • sól
Przygotowanie: 
  1. Papryki należy opalić na ogniu do momentu aż ich skórka będzie prawie brązowa. Jeżeli nie macie kuchenki gazowej, warto ją upiec w piekarniku lub uprażyć ją na żeliwnej patelni. Gdy skórka papryki zbrązowieje, przełóżcie ją do siatki i szczelnie ją zamknijcie. Para sprawi, że skórka łatwiej zejdzie z papryki.
  2. Paprykę płuczemy pod zimną wodą i ściągamy ręką większość skórki. Następnie przecinamy paprykę wzdłuż i wyciągamy wszystkie pestki. Paprykę następnie kroimy w paski.
  3. Cebulę kroimy na grubsze półksiężyce (lub ich połówki), następnie smażymy ją na oleju, dodajemy paprykę i kukurydzę.
  4. Wszystkie składniki na sos miksujemy. Po ok 7 minutach wyłączamy gaz pod patelnią i wlewamy sos. Na koniec dopraw solą oraz pieprzem.









* Jeżeli używacie zwykłej, zielonej papryki, warto jest dodać małą, zieloną papryczkę chili, aby dodać lekko ostrego smaku, który posiada chile poblano.

Komentarze

Popularne posty